Pro případ nouze je finanční rezerva opravdu důležitá. Ale co když se zdá, že není možné najít peníze na úspory? Podělíme se s vámi o pár tipů, kde začít a jak konečně začít budovat vlastní nouzový fond.
Rezerva na horší časy vnáší do vašeho života klid a jistotu. Doporučená výše rezervy by se měla skládat z 3 až 6násobku měsíčních výdajů. V prvním kroku si tedy spočítejte, jak velkou rezervu potřebujete. Rezerva je uzpůsobená vám, vašemu životnímu stylu a potřebám, proto je velmi individuální.
Založte si oddělený účet
Když je nouze, peníze potřebujete ihned. Proto je zbytečné ukládat je na účty s poplatky za předčasný výběr. Stejně tak nechcete držet rezervu na běžném účtu, odkud platíte každodenní výdaje – hrozí, že peníze určené ke spoření rychle utratíte. Chytrým a jednoduchým řešením pro začátek je založení samostatného spořicího účtu s lepším úrokem. Ten většina bank nabízí jako podporu k běžnému účtu, ale můžete si ho založit i samostatně.
Jak začít budovat rezervu
Cíl může na první pohled vypadat nedosažitelně. Pokud si cestu za vysněnou rezervou rozdělíte na menší části, najednou už nejde o tolik nadlidský úkol. Co třeba jako první cíl stanovit naspoření 3 tisíc korun? To je 100 korun denně. Při přepočtu na pivo jde o dvě točené. Pokud vydržíte celý rok ušetřit stokorunu denně, naspoříte 36 tisíc. Když odpustíte 200 korun denně, už je to 72 tisíc.
Pravidelně posílejte peníze na spořicí účet
Trvalý příkaz z běžného účtu na spořicí je skvělý způsob, jak pravidelně a dlouhodobě spořit. Příkaz nastavte ideálně na den výplaty. Pět, deset procent každý měsíc a rezerva poroste sama od sebe. Spořicí účet navíc většinou úročí vložené finance lépe než běžný účet.
Udržujte si přehled o výdajích
Mějte přehled o svých rutinách a objevte, kde se dá ušetřit. Místo auta zvolte pro cestu do práce autobus. Obědváte v restauracích? Uvařte si jídlo doma a noste si ho do práce. Najděte konkrétní výdaje, které lze eliminovat, a postupně je změňte. A hlavně vytrvejte. Vaše snaha bude brzy vidět na spořicím účtu.
Co když máte dluhy
Pokud máte dluhy, tvorba rezervy se zdá být o to víc nemožná. Pokud máte dluhy s vysokými úroky, jako je kontokorent, zkuste je nejdříve umořit. S rozumnými úroky, jako je hypotéka, pracujte na obou cílech současně – splácejte dluhy a budujte rezervu.
Důležité je vydržet. Omezte nepotřebné a uvidíte, jak se vám brzy podaří vybudovat silnou finanční rezervu do života.