Loňský rok se v ekonomických kruzích nesl v duchu debat ohledně přijetí eura, celou situaci navíc rozvířil ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel. Argumentů pro a proti je celá řada, stojí tak za to zamyslet se, zda by nám společná měna více dala nebo vzala.
Technické hledisko a maastrichtská kritéria
Podívejme se nejdříve na věc z technického hlediska. Pro přijetí eura musí země splnit tzv. maastrichtská kritéria, která mají zajistit příznivé ekonomické podmínky. Patří sem cenová stabilita, nízké úrokové sazby a zdravé veřejné finance. I když momentálně některá kritéria neplníme, stabilizace ekonomiky by nás měla brzy vrátit na správnou cestu.
Výhody přijetí eura
Jedním z nejdiskutovanějších přínosů přijetí eura je eliminace kurzového rizika. Nejistota ohledně kurzového vývoje totiž komplikuje plánování a ekonomická rozhodnutí. Další výhodou společné měny je zrušení nákladů na převod měn a měnové zajištění kurzového rizika. To může vést k podpoře ekonomického růstu a snížení nákladů financování veřejného i soukromého sektoru.
Nevýhody přijetí eura
Na druhou stranu by zavedení eura přineslo i řadu nevýhod. Problémem by mohla být ztráta samostatné měnové politiky, protože politika České národní banky se dnes může přizpůsobovat našim potřebám. Navíc eurozóna je uskupením různorodých zemí, což může vést k problémům s inflací. Zavedení eura by také mohlo vést ke zvýšení zadlužení a menší motivaci pro reformy.
Euro a politika
Česká republika se musí rozhodnout, zda chce dosáhnout hlubší evropské integrace a být pevně zakořeněna v EU. Zatím však většina veřejnosti v průzkumech výrazně nesouhlasí s přijetím eura.
Přestože euro má své výhody i nevýhody, zdá se, že v dohledné době k jeho přijetí nedojde. Je to pravděpodobně nejrozumnější scénář, zejména s ohledem na aktuální situaci a náladu veřejnosti. Nicméně možnost přijetí eura v budoucnu zůstává otevřená, bude však záviset na ekonomickém vývoji a politických rozhodnutích.